Кошик
99 відгуків
Надійний продавець Prom.ua

Історія української вишиванки - від сучасності до перших згадок в Трипільській культурі

Історія української вишиванки - від сучасності до перших згадок в Трипільській культурі

02.11.19

Напевно кожен із нас хто вивчав історію у навчальних закладах, хоча б один раз мріяв розгадати її загадки або ж стати свідком доленосних подій, побачити побут та культуру стародавніх подій. Українська вишиванка, має древню та славетну історію, вона наче стародавній літопис, через який можна доторкнутися до історії та культури.

Отож пристебніться - мандри починаються

Перші згадки про вишиванку датуються VI століттям - коли на території теперішньої України жили стародавні скіфи, які вже в той час носили довгі сорочки із вишивкою на рукавах та грудях. Підтвердженням цьому є розкопки археологів. На території Черкащини були знайдені металеві фігурки, яку танцюють у вишиванки, а на Полтавщині археологи відшукали статуетку із бронзи у вишиванці.

Не відразу наші предки навчились мистецтву вишивати символи та орнаменти на одязі. Якби нам вдалось зазирнути на хвильку і побачити побут скіфів ми б побачили одяг із вишивкою для чоловіків, дітей та жінок, цікаві малюнки на одязі та різних побутових предметах.

Деякі обереги розміщували на зброї, військовій амуніції або культових речах. Скіфи вірили, що це допоможе їм у бою та житті. Окрім цього такі обереги із орнаментами супроводжували у потойбічному житті. Первісною вишиванкою можна вважати скіфські кам’яні баби, які оздоблені елементами та узорами.

Вишиванки в часи Київської Русі.

Наступна наша зупинка це Україна в часи Київської Русі. В цей період вишиванка набуває досконалості та стає дедалі розкішною. В ці часи вишиванка має два різновиди - сюжетний та орнаментальний, які красиво поєднані на полотні.

Незважаючи на час стародавня вишиванка інтуїтивно зрозуміла як для нас так і для наших пращурів. На вишиванках ми можемо побачити зображення рослин і тварин, геометричні фігури - мета яких розповісти історію роду та забезпечити надійний захист. Існує теорія, що орнаменти спеціально розташовували де відкривається доступ до тіла. Традиційно чоловічі сорочки оздоблювали вишивкою біля комірця, а жіночі були вишиті на рукавах, грудях та низу спідниці.

Більш вельможні особи носили вишиванки, які були оздоблені срібними та золотими нитками. Такий же одяг носили і священики. Прості ж люди носили традиційні вишиванки із чорним та червоним орнаментом.

Київські правителі підтримували вишитий одяг та всіляко популяризували його. Так рідна сестра Володимира Мономаха відкрила першу школу вишивки у Київській Русі.

Окрім цього про вишиванку згадували і в багатьох письмових джерелах. Для прикладу «Слові о полку Ігоревім», в Іпатіївському літописі

Вишиванка - як оберіг у часи козацтва.

Найбільшої шани вишиванка отримала у часи козаків-характерників, які захищали рідну землю від ворогів. Вважалось, що вишиванка для козака зігрівала душу на чужині, лікувала рани та рятувала воїнів від смерті. Козаки вірили, що вишиті на полотні різні знаки мають могутню силу, оберігають від поганих поглядів, дають мотивацію до перемоги та забезпечують зв’язок із рідними.

Якраз у добу козацтва та гетьманщини сформувався традиційний український одяг, який також набув символізму для українців.

Від ХVII століття до теперішніх часів

В період ХVII-XVIII століття український вишитий одяг в прикордонних регіонах зазнав впливу сусідніх країн. Це дало повштовх до новий елементів, техніки оздоблення, крою та тканин. А от вишиванка в центральних регіонах зберегла традиційну символіку та автентизм.

На початку XIX століття з розвитком промисловості містяни почали носити європейський одяг з гаптованими шовковими вишитими сорочками. А от в селі і далі слідували традиціями. В селі чоловіки носили вишиті сорочки, які заправляли у шаровари, а жінки носили плахти, які були вишиті мальвами та волошками. Діти носили світлий одяг, який оздоблювали вишитими янголами та іншими християнськими мотивами. А от одяг на кожен день виготовляли із домотканого полотна, святковий із більш дорожчих матеріалів та прикрашала намистами.

Українська вишиванка пройшла крізь роки, і при цьому не втративши свою силу та красу. На жаль минули часи князівства, козацтва, але живий їх дух, жага до волі в українців де б вони не були. А підтримує цей дух якраз вишиванка, виконуючи призначення дане їй Богом - боронити Україну та синів від ворога.